Alevle Çalışma Cam Tekniği

Alevle çalışma cam tekniğinin adı çok eskilere dayanır. Bugün kullandığımı modern ŞALÜMOLAR ortaya çıkmadan önce, fotoğraftada da görüldüğü gibi insanlar kandil lambalar ya da mumlarla camı eritirlermiş.Bu yüzden, teknik, Lampworking -Flameworking olarak  adlandırılmıştır.

Oksijen ve gaz ile çalışan şalümolar tekniğin ana aletidir. Gaz, mutfak tüpü ya da doğal gaz ile sağlanırken;oksijen ,tüp ya da makine ile elde edilir. Oksijen makineleri kullanımı ve taşıması kolay,ekonomik ve tehlikesiz olduğu için günümüzde yüksek oranda tercih edilir.

Özel filtreli didmiyum gözlükler, hem göze cam sıçramasını hem de alevin gözü rahatsız etmesini engeller. Gözlük sayesinde alevin içerisinde çalışan cam rahatlıkla görülebilir ve çalışılabilir. 

Bu teknikte genellikle boncuk, ufak boyutlu heykeller ve içi boş formlar üretilebilir.Boncuk yapmak için ,ayırıcı toza batırılmış mandrel üzerine sıcak camı dolamak yeterliyken, serbest şekillendirme tekniğinde mandrel kullanılmaz ve şekillendirme cam çubuklar üzerinde çeşitli el aletleri yardımı ile yapılır.

Yerçekimi ile arkadaş olduğumuz bu şahane teknik ile yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlıdır.